Parent: Choroby narządów zmysłu

Napisane przez , dnia

 

Zapalenie spojówek to stan charakteryzujący się łzawieniem oczu, ich przekrwieniem, gromadzeniem ropnej wydzieliny i dyskomfortem potęgowanym przez stałe uczucie piasku pod powiekami. Schorzeniu towarzyszy też niejednokrotnie światłowstręt i sklejenie powiek po przebudzeniu.

Powstaniu tej choroby okulistycznej sprzyjają różnego rodzaju infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze lub chlamydiowe (związane z bakteriami typu Chlamydia), ale również podrażnienia wywołane przez alergie, zanieczyszczenia, przewlekły niedostatek snu i choroby ogólnoustrojowe.

  • Bakteryjne zapalenie spojówek to stan zapalny będący wynikiem aktywności różnych bakterii, m.in.: gronkowca, paciorkowca i dwoinki rzeżączki. Rozpoznaje się je w wyniku zaobserwowania śluzowo-ropnych wydzielin, przekrwienia i obrzęku spojówek, a nawet wynaczynień krwi (plamek), szarożółtych błon i powiększonych węzłów chłonnych.
  • Wirusowe zapalenie spojówek zwykle rozniecają adenowirusy (wirusy zawierające DNA), które atakują w pierwszej kolejności jedno oko, by następnie zająć drugie. Zdarzają się także zapalenia idące w parze z opryszczką lub półpaścem. Zapalenia spojówek zapoczątkowane przez wirusy objawiają się dużym obrzękiem spojówek, swędzeniem i zapalaniem rogówki, które generalnie oznacza światłowstręt i zwężenie szpary powiekowej.
  • Grzybicze zapalenie spojówek odnotowywane jest relatywnie rzadko. Infekcje drożdżakami i kropidlakami, a co za tym idzie zapalenie spojówek, występują przeważnie w następstwie nieefektywnego leczenia antybiotykami i sterydami. Chorobę trudno jest zidentyfikować. Do jej symptomów zaliczają się łagodne dolegliwości bólowe, łzawienie i wydzielina w worku spojówkowym, a także osłabienie ostrości wzroku po przedostaniu się stanu zapalnego na rogówkę.
  • Chlamydiowe zapalenie spojówek dotyczy przeważnie osób aktywnych seksualnie. Zmiany na oku w postaci chociażby silnego przekrwienia spojówki i obrzęku uwidaczniają się po tygodniu od zakażenia drogą płciową. Zapalenie to bywa także diagnozowane u noworodków. Do oznak choroby należą grudki ujawniające się w obszarze spojówki oraz liczne brodawki.

 

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę