Parent: Układ krwionośny i chłonny

Napisane przez , dnia

 

Małopłytkwość inaczej trombocytopenia, jest to skaza krwotoczna, która charakteryzuje się spadkiem liczby płytek krwi poniżej 150 tys./ mm3. Ich liczba w normalnych warunkach to 150–400 tys./ mm3, a ich żywotność wynosi od 1 do 2 tygodni. Kiedy organizm pracuje prawidłowo, niszczy i usuwa jedynie zużyte płytki krwi, w przypadku małopłytkowości dochodzi do niszczenia i pozbywania się również zdrowych płytek.

Płytki krwi (trombocyty), są produkowanymi w szpiku kostnym krwinkami, które biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Trombocyty, podczas uszkodzenia naczynia krwionośnego, łączą się ze sobą i z brzegami uszkodzonego naczynia, tworząc czop hamujący krwotok. Jeśli ich liczba jest zbyt mała, krzepnięcie nie przebiega prawidłowo.

Do małopłytkowości dochodzi w wyniku:

a) zahamowania produkcji płytek krwi w szpiku kostnym, czego przyczyną może być: zakażenie bakteryjne i wirusowe szpiku np. AIDS, nowotwory krwi i szpiku, stosowanie leków przeciwnowotworowych, dieta uboga w witaminę B12 i kwas foliowy;

b) zbyt szybkiego niszczenia płytek krwi, na skutek krwotoków i krwawień, chorób autoimmunologicznych, chorób bakteryjnych, zakrzepowej plamicy małopłytkowej, zespołu hemolityczno-mocznicowego czy szczepień oraz poprzez stosowanie leków moczopędnych, przeciwnowotworowych, przeciwalergicznych, przeciwpadaczkowych, przeciwbólowych;

c) zatrzymania płytek krwi przez powiększoną śledzionę, która normalnie usuwa zbędne elementy z krwi, jednak kiedy jest powiększona zatrzymuje dużo więcej płytek krwi.

Rozróżniamy małopłytkowość pierwotną (samoistną), oraz małopłytkowość wtórną. Ta pierwsza występuje rzadko, jest chorobą autoimmunologiczną, która charakteryzuje się przedwczesnym obumieraniem płytek krwi. Postać wtórna nierzadko towarzyszy innym chorobom np. infekcjom wirusowym, chorobom zakaźnym czy białaczce, a także chorym na marskość wątroby. Często jest następstwem uszkodzenia szpiku substancjami chemicznymi, przyjmowaniu niektórych leków czy promieniowaniem rentgenowskim. Również przetaczanie krwi może być przyczyną obniżenia poziomu płytek krwi (małopłytkowość poprzetoczeniowa).

Do najbardziej charakterystycznych objawów zalicza się częste krwawienia z nosa oraz dziąseł, obfite miesiączkowanie, nadmierne tworzenie się siniaków i wybroczyn na skórze kończyn i tułowia oraz silne krwawienia po zranieniach czy zabiegach.

W celu rozpoznania małopłytkowości należy wykonać badania krwi. Leczenie ma na celu uzyskanie liczby płytek umożliwiającej prawidłową hemostazę. Czasem choroba przebiega łagodnie i nie wymaga leczenia.

 

 

 

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę